Hnisavá angína

Hnisavá angína

Hnisavá angína je hnisavý zánět krčních mandlí (tzv. tonzilitida).

Projevuje se tvorbou hnisavých čepů na mandlích způsobených bakteriemi (převážně streptokoky nebo stafylokoky). Může být ve formě akutní a chronické.

Akutní hnisavá angína vede k tvorbě měkkých čepů nebo povlaků. Je častým onemocněním. Bývá provázena vysokými teplotami a bolestí v krku. Podávají se antibiotika (nejčastěji penicilínové řady).

Chronická hnisavá angína je následkem opakovaných angín nebo lokální infekce. Tvoří se tuhé a zahuštěné čepy, které postižený pociťuje jako cizí těleso v krku a může je i vykašlávat. Provází ji chronická zvýšená teplota. Chronickou hnisavou angínu, nejčastěji v dětském věku, lze vyřešit odstraněním krčních mandlí.

Hnisavá angína - příznaky

zduřené bolestivé mandle, zarudnutí, souvislý bělavý povlak, polykací obtíže, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, teplotaČlánky na téma Hnisavá angína


Hnisavá angína patří do témat

Adresář

Hnisavá angína ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Hnisavá angína

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku